Türkiye'de operatörlere WhatsApp için inceleme başlatılacak!

Maliye Bakanlığı, GSM operatörlerine WhatsApp'tan dolayı inceleme başlatacağını açıkladı. Peki, bu inceleme neden yapılacak?

Maliye Bakanlığı, GSM operatörlerinin WhatsApp ve FaceTime gibi görüşmeleri kullanarak, müşterilerinin faturalarında oynamalar yaptığı iddiası ile soruşturma başlattığını açıkladı. İddialara göre operatörler; vergiyi daha az ödemek için faturalardaki düşük vergiye tabi olan hizmetleri şişiriyor.

Ancak düşük vergide yapılan şişirmeden dolayı tüketici madur olmuyor. Tüketici yine aynı faturayı ödüyor ancak operatörler bu manipülasyondan ciddi gelirler elde ediyor olabilir. Mevcuttaki vergiler; cep telefonu görüşmelerinden %25, internet hizmetlerinden %5 ve bu vergilerin sonrasında ise %18 KDV alınıyor. 

Ancak dijital gazete, dergi, sinema, televizyon aboneliği gibi hizmetlerden ÖİV alınmıyor. KDV de bu hizmetlerden %1 alınıyor.

GSM operatörleri; WhatsApp ve FaceTime gibi uygulamalar ile yapılan konuşmaların yaygınlaşmasını gerekçe gösteriyor ve internet kullanımı yüksek olmadığı halde %25 vergiye tabi olan konuşma bedelini düşük tutup, bunu %5 vergiye tabi tutuyor.

1507107320_whatsapp.jpg

Bunların şimdilik bir iddia olduğunu Maliye Bakanlığı'nın soruşturması sonucunda farklı durumların ortaya çıkabileceğini belirtelim.


YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder

  • Misafir 05 Ekim 2017 09:54 Perşembe

    Ne ilgisi var. Neticede whatsapp tan yapılan görüşmeler İNTERNET üzerinden yapılıyor. İnternetteki öiv ise %5. Operatörler de zaten %5 uyguluyor. O zaman sorun bunun neresinde. Operatörlerin; kişilerin whatsapp dan görüşme mi yaptı, mesaj mı attı, video resim mi paylaştı diye anlık kontrol edip ona göre faturalandırma yapması mümkün olmaz ki zaten. Mümkün olsa bile anlamsız olur. Çünkü İnternet kullanılarak herhangi bir işlem yapılıyorsa vergisi bellidir ve %5 tir .Neticede internetin ne amaçla kullanıldığına göre vergi alınmaz. Haber doğruysa buradan devletin internete dolaylı olarak zam yapma niyetinde olduğu anlamı çıkar. Başka bir şey değil.

    (0) (0)
  • Misafir 04 Ekim 2017 19:04 Çarşamba

    kesinlikle incelenmeli.. yurtdışında yaşıyorum ve ailem beni aradığında bazen Viber üzerinden telefonum çalıyor! İşin tuhaf yanı ailem oldukça yaşlı ve akıllı telefon kullanmıyor; Sabit telefon ile arıyorlar :)))

    (0) (0)