Kendi kendine giden gemiler geliyor!

Japonya, kendi kendine giden kaptansız kargo gemisi üretecek.

Son yılların teknoloji modalarından biri de kendi kendine giden sürücüsüz araçlar. Kendi kendine giden otomobiller yollarda test ediliyor. Uçaklar ise çoğunlukla otopilot sayesinde kendi kendine uçabiliyor. Bu yüzden belki de gemilerin bir sonraki kendi kendine giden deniz aracı olabilir.

Japonya'da bulunan ülkenin deniz taşımacılığı şirketleri, kara gemilerinin denizlere kendileri veya küçük bir mürettebatla gidebileceği kendiliğinden hareket eden teknolojiyi geliştirmeye yardım etmek için gemi üreticileri ile birlikte çalışmak istiyor. Bu teknolojinin kullanılmasındaki amaç, gemilerin maliyetlerini düşürmek ve kâr marjlarını yükseltmek için en güvenli, en kısa ve en verimli yakıtla yol almasına yardımcı olarak 2025 yılına kadar hizmete sokmaktır.

 En iyi ve en verimli güzergah planlamanın yanı sıra, teknolojinin kullanımı, arızalar gibi olay sayısını azaltması beklenen, denizde oluşabilecek şeyleri öngörmeye de yardımcı olacaktır. Japonya kendiliğinden seyreden gemiler geliştirdiğini ilan eden ilk ülke olmayacak. 2016'da Rolls-Royce, 2020'de faaliyete geçebilecek uzaktan kumandalı bir gemi ile insansız yük gemileri başlatmak için benzer planlar yaptığını duyurdu.


YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder

  • Misafir 11 Haziran 2017 20:30 Pazar

    babamin meslegi suya mi dustu simdi

    (2) (1)
  • Misafir 18 Temmuz 2017 20:48 Salı

    Baban emekli olur gider dünya çapında bu tür geniler yaygınlaşıncaya kadar artı zaten uzaktan kontrol etcek biri gene lazım bunları yani kaptanlar gene şart ufak bir egitimle gene kaptanlar kullancaktır

    (0) (0)